Бегематично 24 – Краят на дърветата
Драги читателю,
сега ще ти покажа как Столична Община отсича и кастри дървета с едрогабаритна техника.
Днес получих следния потресаващ снимков материал с кратък текст.
Ето текста, който получих от този безкрайно изумен читател…
Искам да споделя откритието, което ме споходи току-що!
Искам да ви покажа края едно дръвче, което посадих преди 35 години. Днес бе последният му ден. Падна в неравна борба с програмата по „окастряне“ на столичните дръвчета на Столична Община заедно с още 40 свои събратя на ул. Парчевич в центъра на София.
Цял ден се чудих какво е стояло зад тази идея да се унищожават здрави и живи дървета, питах се защо на никой не му пука, добре че ми попадна едно проучване, според което София е на предпоследно място от столиците в Европа по озеленяване, след нея е само Киев…
Еврика!
Осъзнах че днес цял ден сплотено общината и обществото са се борили да изместим Киев!
Ура и напред братя!
P.S.: Не мога да го обясня на сина си само… Той гледа тъжно през прозореца и само ми казва, че като порасне голям ще стане кмет само за малко, да засади нови дръвчета и да сме на първо, а не на последно място, а не да прави като леля Пън-дъкова.
Ето снимките:
Който не си е преместил колата не печели извозване с паяк, а счупено задно стъкло. Да живее застраховането.
Синът на читателя, който ме застреля електронно с този текст и пиксели, наричал г-жа кметицата Пъндъкова вместо Фандъкова.
Когато го попитал защо, детето отговорило – защото оставя пънове…
Мда, определено изглежда гнусно. Според някои мои приятели това било нормално и така се правило.
Целта била да израснат нови, малки и сладки коронки.
Аз не разбирам и не мога да взема отношение. На мен просто ми изглежда гадно.
Знам обаче, че в блогосферата има много хора вълнуващи се на еко теми, моля някой да обясни целия процес по отсичане и кастрене на дървета.
Нормално ли е да се режат толкова много?
Така ли се прави?
Очаквам някой, който разбира от тези неща, да се включи, за което благодаря!
и в нашия град ги осакатиха до същия вид, за което бях много бясна.
такова обяснение „Целта била да израснат нови, малки и сладки коронки“ ми се струва тъпо и невероятно. Едва ли нещо повече ще поникне..
От няколко години правят това в Хасково. Истината е, че поникват, но няколко месеца стоят без клони. И аз не разбирам защо е нужно. Някои казват, че така се правело и „в Европа“. Аз пък знам, че в гората никой не кастри дърветата и те нямат проблем с това.
Живея на 100 метра от Парчевич, дърветата под прозореца ми ги окастриха преди 5 години. Сега са точно толкова големи, колкото бяха преди. Така че „сечта“ според мен е оправдана.
това се прави от край време (в София) хич не е за първи или последен път.
Не разбирам от лесовъдство, но резултата който съм наблюдавал през годините е положителен – поникват нови клони и след 1-2 години дърветата отново са доста ‘космати’ :)
Таткото и момчето му да се успокоят – дръвчето най вероятно си е живо, и напролет ще пусне нови клонки!
Споко, ще поникнат :)
целта доколкото знам, е дърветата да се поддържат в някакъв ‘вид’, както и да не стават прекалено високи. Освен това, има по-малък шанс при буря да се чупят и падат стари клони!
Ами и на мен ми го причиниха това през юли, просто сърцето ме заболя. Години, в които улицата ми ми беше любимото място, но я превърнаха в същото окастрено грозилище. Да не говорим, че сега си гледаме със съседите директно в прозорците.
То тогава не беше още Фандъкова, но все тая. „Любен Каравелов“ си го отнесе преди няколко години, със същия резултат. Не знам, поне аз просто не мога да го приема, въпреки че едното от дърветата пред прозореца ми беше почти изсъхнало.
съгласен съм с tarambuka, само да добавя, че освен клони, при такава височина е много лесно при силен вятър да падне и самото дърво. в случая г-жа Фандъкова печели плюсче или червена точка, в зависимост от предпочитанията. в Мадрид и околностите практиката е да се оставят два клона, които след това се свързват с клоните на съседните дървета и се получава нещо като арка, много е ефектно. само не знам дали това може да се приложи произволно върху какъвто и да е вид дървета.
Аспарух, може ли една снимка от твоята улица да видим колко са пораснали клоните на дръвчетата след такава компетентна намеса? Сигурно е много по-красиво?
Едро габаритната техника е автовишка, а така се режат дърветата в София от много много години. Не знам дали е правилно (трябва да каже някой лесовъд практик), но порастват след някой и друг месец пак. Времето да се режат е точно сега – през зимата.
Всъщност, това е планово изрязване и се извършва от „Зелени системи“. Съмнявам се Фандъкова да знае изобщо.
Нали трябва да си набавят дървесина, за да се топлят през зимата. Тази дървесина се води „отпадък“ и никой не ти я търси. Идеалната далавера.
Дърветата порастват, го ма няма. Изсъхват, след което отнасят и последното останало от тях за… дървесина. И в последствие никой не сади нови дървета…
Клоните на дърветата порастват. Това се прави, както заради височината на дърветата – да не стават много високи, а също така и заради кабелите.
Хубавото е, че дърветата не са отсечени, както правят с тополите, например. А за тях знам, че са опасни, защото като пораснат твърде много, сърцевината им е куха и много лесно падат при силна буря. Затова тополите не са подходящи за градовете. Тези от снимката са други, но също са станали много високи и са опасни. Още напролет ще им поникнат малки клонки :-)
Периодично така окастрят дърветата и по „Любен Каравелов“ в София. И аз си мислех, че е много дивашко, докато не видях след няколко седмици как от същите тези пъноподобни, боядисани в зелено останки израстват нови, зелени клони. Не знам къде как се прави, но е факт, че порастват, а не остават голи.
На Любен Каравелов ги кастрят през 10 години май. И тази година ги кастриха март месец. Обаче има 2 дървета, дето не им поникнаха клоните пак. :( По-гадното е, че отсякоха напълно няколко и после не засадиха нови на тяхно място…
Подкастрят се, както правилно е забелязала Таня, за да не растат нависоко, а нашироко – целта е красива широка корона, а не дълги клони нависоко, които чупят прозорци при вятър.
Тополите след 25-30-тата си година започват да изгниват отвътре и стават много опасни при буря. Затова ги секат около 20-тата им година, за да има все пак и някаква полза от дървесината. Доколкото съм запознат, изсичането се прилага и при дървета с брадата коренова система, която се разпростира нашироко, а не надълбоко и надига тротоарни плочки, напуква асфалт и прочие поразии.
Аз лично в отговор садя дръвчета около блоковете. Като/ако ги отсекат – пак ще посадя. Живот и здраве – и децата ми ще садят.
Ех,като ви чета мненията и се усещам на място наречено България.Всеки разбира от всичко.И чати по много.А като падне някое клонче 10-20 килца върху колата му или главата му,веднага ще почне да търси виновници.Така се кастрят дърветата,защото е по-евтино-един път на 5-10г.Тези уличните по софия се водят „див ясен“и са подходящи за градски условия,за разлика от всички видове тополи.Веднага след резидбата са грозни,вярно,ама виждали ли сте красив розов храст след подкастряне?И преди да говорите празни приказки се разходете малко по на запад от трън-там ако някое улично дърво почне да се опира при вятър в някоя зграда-жал ми е за кмета.Просто понеже не са бедни и крадливи като нас ги кастрят малко по високо.А щто се отнася за дървения материал-той толкова се оскъпявя от цялата техника и човешки ресурс,които са нужни за процедурата,че не е кой знае каква далавера.И накрая се разходете по тези улици,по които са кастрени преди 2-3г.дърветата-нищо им няма.