За асфалтирането през зимата
Вече дори и малките деца разбраха, че големите градове в България (София, Пловдив, Варна), а и по-малките като Троян и др. са идеална среда за каране на Hummer, жалко, че марката фалира, та ще трябва да продължим с чупенето на по-малките коли.
Дупките са толкова големи, че дори успяват да докарат главоболие на собствениците на лъскавите паркетни джипове, защото все пак това са джипове, ама… паркетни.
Искрено се удивлявам като гледам как медиите се счупват да ни показват всевъзможните зейнали дупки по различните места.
В моят блог има също публикувани множество дупки, като една от най-атрактивните представлява дупката – гигант в кв. Красна Поляна – снимка, която беше публикувана в редица страници и дори спечели награда.
И докато тази дупка е оправена, нейните малки и големи клонирани братя и сестри нападнаха бедната ни държава.
Темата е актуална, дупките са по улиците, дупките са в блогосферата, в медиите. Придобивам усещане, че дори на луната пейзажа е по-равен от нашия.
Каква е обаче реакцията на медиите?
За да разберем това по-добре да разгледа процеса.
- Начало на процеса
- Зрител изпраща дупка на медия (телевизия, вестник, блог публикация)
- Медиите показват дупката с огромно възмущение
- Ако дупката си заслужава медиите изпращат екип, който да снима клети шофьори как си трошат колите, те точно в тази дупка.
- Следва обаждане на районния/общинския кмет, който трябва да отговаря на екзистенциалния въпрос, защо се случва така.
- Ако някой районен кмет е извършил авариен неуспешен ремонт през зимата, то трябва да укаже дали и колко е платил на фирмата за услугата. Или по-скоро за липсата на услуга.
- Кметовете се измъкват с обяснението, че няма технология за асфалтиране през зимата.
- Следва размяна на обещания, кмета ще оправи дупките напролет, а медиите ще се завърнат като джадаите, за да извършат проверка на обещанието
- Край на процеса
Аз не съм запознат с технологията, но потърсих информация в мрежата и попаднах на страницата otoplenie.bg, която хвърля светлина върху мистичния за мен процес по асфалтиране.
Всички сме виждали едни батковци с едни огромни машини как плющят горещия асфалт на близо 40 градусова жега. От това по-мъжка работа – здраве му кажи.
Според otoplenie.bg при външна температура под 5 градуса асфалтирането наистина е забранено. Асфалтът трябва да е между 150 до 170 градуса, но да не е прекалено гореща сместа, защото става много жива и започва да играе. Това последното май сме го играли на бул. Цариградско Море.
Наистина ви препоръчвам силно да прочете материала на пичовете от otoplenie.bg, особено, ако сте лаици като мен по темата.
Те надълго и нашироко са обяснили технологията за смесване и полагане на асфалт, за определяне на качеството на асфалта и т.н.
След като няма вариант за полагане на нов асфалт и ремонт на дупките заради кофти време, за общините остава варианта тампониране на дупките, процес който представлява няколко работника запълващи дупките с камъняк, песок и други не толкова тайнствени съставки. Тампонирането се извършва до по-добри времена, не само метеорологични, а и финансови.
Да, ама този временен вариант много дразни шофьорите и с право, та дори се организира протест срещу дупките и тампонирането.
Сместа изсипана при тампонирането бърже, бърже се разнася по улицата от преминаващите коли, та като ефект дупката зейва пак, а за бонус имаш камъняк и песок по улицата.
Като средностатистически гражданин, който си чупи също колата по зейналите дупки, очаквам от медиите по-адекватна реакция.
Снимките на дупки и сълзливите телефонни включвания на кметове не ми вършат никаква работа.
По-интересно е да се разгадае тайнствения феномен, при който чисто ново асфалтирани улици се скапват за 2-3 години?
Какво мерки може да предприемем, че това да не ни се случва пак и пак и пак?
Фокусът би трябвало да бъде асфалтирането през лятото, а не спасяване на положението през зимата, защото ако си свършим добре работата през лятото, то зимата само снега ще продължава да ни изненадва.
А, ако някой ден и снега спре да ни изненадва, тогава може би ще трябва да се събудим и да се оправяме за работа…
Обаждаш се на телефона на „дупката“, оставяш сигнал и след няколко дни ще е запълнена. :) Работи, пробвано е. :)
Запълнена, т.е. тампонирана? Това работи, поне сега за зимата, аз предлагам повече контрол и фокус върху лятното асфалтиране :)
Абе море, море, ама ремонтирания участък от Цариградско за сега държи и не е цъфнал вече 2 зими (ако не греша)
Абе, нали трябва да се направи майсторски – хем да изглежда като закърпено, хем догодина да се отвори пак, за да имат фирмите работа.
Като цяло и тук важи златното правило – използваш материали боклуци, получаваш продукт боклук. Изискванията към вложените материали са толкова много, че ме заболява главата като ги чета. Тези за технологията на изпълнение са още повече. А както всички знаем ние сме царе по неспазване на изисквания, наредби, закони и други подобни, но винаги с хиляди готови обяснения защо нормалния начин за правене на нещата не е правилен. Според мен всичко опира до качествения контрол. А тук такъв липсва или се прави от лаици.
Контролът! Именно в това виждам решението и аз.
Но в България нещата се движат по една известна поп песен, а именно… губя контрол… и т.н.
Много болен въпрос! Подръжката също е много важна, всяка малка пукнатина трябва да се залива с горещ битум. В противен случай през зимата влиза вода, замръзва, леда разширява, пак става вода, пак замръзва, разширява по-дълбоко и т.н. Може би трябва да сигнализираме за пукнатини ..
да ве да цариградско добре ремонтирано – дрънци. на спирките може да видиш коловозите където рейсовете са огънали асфалта.