За паркингите и гаражите – II
Както вече писах пространството зад Народния Театър падна в битката с „Паркинги и гаражи“ и се превърна в синя зона. След като столичните общински съветници са взели решението за разширение на синята зона, едва ли ще остане празно място в центъра, което да не е част от тази зона.
Всяко зло за добро. Докато чакаме да внедрят системата „SMS за синя зона“ забелязах, че работници оправят, реконструират и модернизират уличните съоръжения наречени тротоари. Дотук добре обаче това се случва на ул. Г. Раковски и Иван Вазов през деня. Страх ме е да си помисля какъв е трафика там в момента.
На ул. Г. Раковски и Аксаков тротоарите са вече модернизирани. Направени са добре, скосени, за да могат и хора в неравностойно положение да ги ползват. Точно си мислех, че наистина работата е свършена добре, докато не изброих поне четири вида различни плочки в разстояние на 10 метра.
Мислех си днес, колко много разбити тротоари има и как наистина е по-добре да ги реконструират. Сигурно не е лошо да има един специален тротоар наречен „тротоара на модерното изкуство и инсталациите“, но не би трябвало всеки тротоар да изглежда така. Освен това се питам, какво ще получим ние обикновените граждани, ако пак трябва да се прескачаме с последните модели МПС-та из градинките?
Излиза, че синята зона не е това, което е. Според тайни източници от Народния театър Общината се опитвала за четвърти път да покрие цялата територия зад него с знаци. Може би този път успешно. Преди време бях говорил с преставител на строителна фирма, който ми каза, че трудно някой би инвестирал в надземен паркинг на няколко етажа (известни са ми няколко такива). Инвестицията била голяма, а хората пак щели да спират по уличките, тъй като никой не спазвал закона за движение по пътищата.
Справка в google.com относно различните видове на паркинга също показва слаб интерес към надземните паркинги:
Думата „паркинг“ излиза 307,000 пъти в страници от България. „Подземен паркинг“ излиза 10,000 пъти, а „надземен паркинг“ излиза скромните 351 пъти.
Едва ли този резултат е в корелация с инвестициите в строителството и различните надземни съоръжения за паркиране, но все пак показва някакво отношение.
ps.
За живущите в центъра: Огледайте се, утре и вашата улица може да стане синя зона. Все пак да живееш в центъра не е привилегия, а отговорност, както каза един отговорен човек. На който не му харесва може да си залепи стикер на предното стъкло на колата: „Не паркирам в синя зона!“. Аз се отказах да ходя с кола на работа, но се чудя дали да не си сложа лентичка: „Изглеждам така, защото се возих 30 мин. в обществения транспорт!“.