Накъде отива Цар Футбол
Струва ми се, че мачовете от поредното издание на Европейското първенство по футбол, потвърждават тезата, че световния футбол отстъпва по качество пред клубния.
Преди години може би е било висша форма на престиж да играеш и да вкарваш голове с националната фланелка, но днес ситуацията не е такава.
Глобализацията и интегрирането на микро/макро общества от малцинства и различни етноси в държавите от ЕС убиват националния футбол и той става като совите, не е това което беше. Не мисля, че е нещо лошо, просто е по-различно.
Предимствата на тази ера пред изминалата са много и са ясни, сега няма значение къде си роден, ако си добър можеш да играеш и извън своята страна. Ако си чужденец в някоя страна и играеш добре пък имаш шанс да се сдобиеш с гражданство и да облечеш националната фланела на страната приемник.
Пазарът на футболисти е огромен и най-вече отворен, което предполага голямо движение през рамките на трансферния прозорец. Това е една от причините клубния футбол да е на високо ниво. Събират се футболисти от различни държави и различен стил, които могат да превърнат мача в грандиозен спектакъл.
До момента за всеки мач от Евро 2008 си търся компания. Да, нямам кабелна, но практиката ми показа, че ако го гледам сам вкъщи шанса да заспя посред второто полувреме е… голям. Снощи при сблъска Италия – Испания бях с приятел в полупразното Джепето и на момента се унасях блажено.
Разбира се, това не значи, че не мога да заспя по време на мачовете от Шампионска Лига, но ми се е случвало по-рядко.
Така е, световния футбол може би ще става все по-безинтересен, клубния ще става все по-интересен, а глобализацията само ще засили ефекта от тази тенденция.
Тъй като не претендирам да съм супер наясно се допитах и до zbrox, който също се интересува от футбол. С него стигнахме до извода, че макар Fifa и Uefa да имат различни инструменти, с които се опитват да върнат блясъка в националния футбол и да засилят този в клубния, към момента не се справят толкова успешно.
Освен това правилото 6+5, което ограничава чуждестранните футболни клубове да имат минимум шестима местни играчи в стартовия си състав, е посрещнато на нож от ЕС.
Комисионерът на ЕС Vladimír ŠPIDLA показа червен картон на FIFA със следния мотив:
Concerning FIFA’s 6+5 rule which proposes that 6 of the 11 football
players on the pitch have to be of the nationality of the country of the
football club:The Commission is showing a red card to the 6+5 rule. Professional
football players are workers, therefore the principle of nondiscrimination
and the right to free movement apply to them. The
Bosman case was very clear on this issue. The 6+5 rule would
constitute direct discrimination on the basis of nationality, which is
unacceptable to the Commission. If Member States allowed the
application of the 6+5 rule they would be in breach of the Treaty and
the Commission would have to take the Member States to court.
Съобщението е от 28-ми май, а тук може да го прочетеш в оригинал.
Става ясно само едно, Цар Футбол отиве все повече там, където са по-големите пари.
Странно,мислех същото за предните няколко шампионата но не и за този.Имаше прилична бройка добри мачове.В края на краищата общия брой мачове за цялото първенство е 31.Това са три кръга от премиършип.В три поредни кръга едва ли ще намериш повче от 10 интересни мача.
Наистина си прав. Комерсиализацията във футбола убива играта. Заплатите на футболистите са просто невъзможни цифри, да не кажа непонятни.
И във самите клубове ги изцеждат и сега идват на Европейското уморени.
Холандия, Хърватия, направо си бяха уморени коне.
Е няма да има красива игра с уморени и изцедени футболисти. Затова Русия мачка при тях цикъла е обърнат и си личи че футболистите са свежи.
Абсолютно, радвам се, че споделяш тезата!
Може би защото рядко гледам футбол, особено на клубно ниво (изключвам ШЛ, където си е направо интернационално ниво), нямам подобни наблюдения – за мен Евро 2008 е доста силно първенство, като го сравним с предишните. Забавлявах се добре, има доста голове…за лаик като мен това е напълно достатъчно :) Иначе играта отдавна е престанала да бъде игра, а е бизнес. Типът от цитата го доказва с думите си. А където бизнесът е стъпил, фън няма :)