Ден на отворения блог 1
Привет на всички!
Аз съм на 28, пиша от слънчева България. Сега малко по-сериозно.
Мисля да започна следната инициатива, рубрика, т.н. ден на отворения блог.
Какво е ден на отворения блог?
В рубриката ден на отворения блог ще можеш да прочетеш за плъгини, блог платформи, похвати при писане и всичко свързано с темата по блогинга.
Моят първи блог пост беше през далечната 2001-ва година и още може да се види тук.
Разбира се, плахият ми опит не беше постоянен, но единствената ми гордост, е че притежавам блог с няколко поста, като разстоянието между първите два поста е 6 години.
Вече нещата седят по-различен начин и не е нужно да си цъкал толкова време, за да можеш да изразяваш себе си, да имаш свое мнение и да споделяш своя опит.
Освен това похвати има бол, всеки по-правилен от предишния и така до края на света.
Затова си мисля и се надявам в инициативата да се включат повече колеги и смятам след първата тема днес лично да поканя няколко. Нека обаче всеки да се чувства поканен да сподели своя опит и виждане, ще се радвам.
Каква е идеята?
Идеята ми е проста и се основава на принципа за споделеното познание и опит. Почти всеки ден минавам през доста блогове, в това число стари и нови и виждам все по-интересни и различни варианти на представяне на съдържанието и т.н.
За мен най-важното е съдържанието, винаги търся това и се радвам, когато попадам на качествени неща.
Разбира се, разчитам и на теб да се включиш с идеи.
И така, стигам до първата тема, а тя супер шаблонно е посветена на плъгините, т.е. приставките.
Плъгините/приставките
Мислех как най-добре да опиша всички приставки, които използвам и стигнах до извода, че най-добре да използвам PDF файл, който съдържа приставките по имена, версии и описание.
Нещо от този род
Всички приставки са осъвременени до последните си версии, правя го автоматично, евала на wordpress 2.5.1
Ето, споделям моя опит в следващия PDF файл, ако те вълнува можеш да направиш едно клякане с мишката.
Не вярвам вечната борба между формата и съдържанието да излъчи в скоро време победител, затова е нормално да се отделя внимание и на едното, и на другото.
И тъй като споменах, че това е отворена инициатива, ще се радвам и други колеги да се включат.
Аз сега ще завъртя колелото на късмета и лично ще посоча някои от тях, които при желание също може да споделят своя опит по темата и да изкарат на светло някое от тайните си оръжия.
И така, да заповядат:
Аз отивам да разцъкам един супер таен плъгин, Psychic Search.
принципно гледам с насмешка на всякакви ‘блог инициативи’, ден на това, ден на онова… но точно тази изглежда полезна и поради това ми харесва :) всеки може да има полза и да намери полезен и интересен плъгин за своя блог, който друг ползва.
Сила!
само че това с пдф-а не ме кефи – по-добре в поста да ги опишеш
Радвам се, че среща интерес! Да ти кажа и аз много се хиля по разни подобни инициативи, но тук идеята ми е да обменим опит.
Давам ти веднага пример, така и не разбрах, как по дяволите ти и про-то правите тая работа с микро в сайдбара, ма се не намирам време да питам.
Ето сега имам възможност.
За pdf-a, бях направил готина таблица с линкове и т.н., но нещо вордпреса не беше много ентусиазиран, затова реших в PDF, а мисля по-нататък да представя всеки един плъгин по-отделно.
Абе да обменяме пинизи! :)
Когато започнах блога си – борех се като прасе с тиква, честна дума. Непрекъснато откривах топлата вода по един или друг повод. И затова по едно време реших, че няма смисъл и други едва прохождащи блогъри да се мъчат да търсят решения на проблемите/желанията си на парче, по-лесно би им било да ги намерят описани някъде. Направих страничка Блогът, където се стремя да водя точен списък на плъгините, които ползвам. Защо не извадиш текстът от pdf файла в подобна статична страница, така на хората ще им е по-лесно да стигат до нужната им информация, нали?
Благодаря за включването ми в списъка!!
Един малък въпрос имам – къде следва да споделя за плъгините – тук в коментарите или може би в мой блог?
Преди 9 месеца бях съставил статията „Топ 10 на плъгините, които ползвам“, която може да се открие тук: http://www.alabala.org/146.html Сега огледах отново списъка, 2 от плъгините са отпаднали, останалите са все още актуални за мен, но може би има някои нови, въпреки, че напоследък гледам да ограничавам употребата им.
А този скромен трик предполагам го знаете (думата дума отваря) – примерно http://www.novavizia.com/wp-content/plugins/ , за бързо разузнаване на плъгините на който и да е WordPress блог. :-)
Привет на всички!
Антония, благодаря за включването. Знам, че PDF-a едва ли е най-добрия вариант, може да направя отделна страница като теб.
Тодор, предлагам да се включиш с отделен пост, ако е удобно, или най-добре, както прецениш.
Трикът с отварянето не работи навсякъде. При мен е You don’t have permission to access /wp-content/plugins/ on this server.
:)
Много добра инициатива. Утре ще отделя време да драсна и аз два реда в моя блог. И мн благодарско за Psychic Search. Кефи!
А-хааа, забранил си достъпа… хитро! :-)
ОК, ще се опитам да направя един преглед на плъгини в блога и ще се обознача.
Google XML Sitemaps ми е любимец в „анти-класацията“ зя плъгини. Има добра идея, горе-долу много добър административен интерфейс, обаче изпълнението е ужасно ;) Някой комплексар сякаш е избивал комплекси на тема „обектно-ориентирано програмиране с PHP“ правейки тази отвратителна дилетантска чекия. Когато се налагаше да се занимавам с дефектите на този плъгин някъде преди 6 месеца, се оказа се, че блог с над 1000 поста, инсталиран на средно-статистически споделен хостинг, запива плъгина с грешка за изразходване на паметта ;) Опитах се да го закърпя и доуправя, обаче той беше сбъркан като дизайн, и го отсвирих. Не знам какво му е дереджето в момента, но се надявам тези които обслужват плъгина да са се стегнали и да са си оправили бозите.
Хмф, благодаря за инфото! Ще взема да го разкарам, чисто превантивно :)