За паркингите и гаражите III – Завръщането на синята зона
Темата с паркингите и гаражите се оказа супер злободневна. Както вече писах пространството зад Народния Театър посиня. Темата беше провокирана от няколко събития, които отразих тук.
Ако трябва да съм честен ще се наложи да призная, че синята зона всъщност не е синя, защото на определени места прекъсва. Не знам дали това е случайно или не, не твърдя че не е регламентирано или е, но просто прави впечатление. Сега ще ви покажа две снимки, които доказват че синята зона може да функционира като пунктир, а не като обособена линейна площ в права линия.
Снимка 1:
Това е пространството зад Народния Театър. В червени кръгчета са оградени любимите знаци. Знакът вляво показва стрелка <– , а знакът в дясно стрелка –>.
Доколкото моите скромни разбирания покриват темата за синята зона, тази част явно не спада към нея. Тогава би следвало за изолираната зона, която може да побере доста коли, да бъде заплатен служебен абонамент.
Снимка 2:
На тази табелка наистина пише „Служебен абонамент Народен Театър „Иван Вазов“. Обаче никъде няма обособяваща маркировка или знаци. Така легитимността на табелката остава под въпрос.
И докато аз продължавам да се чудя дали това е окей или не служители на Паркинги и гаражи паркираха с кола тип баничарка, разбира се, пълна със скоби. Малко след това те започнаха да изпълняват служебните си задължения:
Снимка 3:
Това, което ми направи впечатление е спрялата кола на служителите на „Паркинги и гаражи“ до табелата „служебен абонамент“ на Народния Театър.
Снимка 4:
Така или иначе не мога утвърдително да кажа, дали това е редно или не. Освен това трябва да спомена, че на гърба на театъра има две врати и поради този факт, най-вероятно там не е синя зона. Не мога да коментирам реалното използване на тези врати, но лявата е с доста ръждясал катинар.
Склонен съм да приема, че това е причината за прекъсването, което зоната прави там. Даже наличието на тези врати да обуславя изключването на това пространство от синята зона, то не обяснява присъствието на служебния абонамент с недоказан произход. Практиката показва, че опитът за паркиране там не е безпроблемен.
Това, разбира се, не е изолиран случай. Виждам, че темата е коментирана в форума на столичния омбудсман, но няма отговор. Това, което ме притеснява е прилагането на правилото за двойния стандарт. Излиза, че синята зона може да бъде тъмносиня, светлосиня или бледосиня за някои хора.
Мисля си, че Столична Община трябва да излезе с ясна концепция и предложение за площите в Центъра. Дали ще е услуга тип sms2park, винетки за центъра, бариери или синя зона в различни варианти те трябва да имат ясни послания и предложения. В момента имам усещане, че се работи „на парче“, а това едва ли е добър показател и вариант за една община.
Предполагам, че общината има много и по-големи проблеми, но тогава могат да си преразгледат приоритетите, а не да обособяват синя зона на принципа на „Тук там, тук там – дали да ти дам“, както се пееше в едно парче. Разбирам, че „Паркинги и гаражи“ реализират добри приходи и сигурно има вариант това да се запази и за в бъдеще.