RIP блоговете като форма
Неизбежното се случи. Както Еленко писа, блоговете май умряха. В интерес на истината, факт, това се случи. В крайна сметка, какво са блоговете, ако не форма, чрез която автора избира да поднесе своето съдържание?
Вчера бях с едни приятели, които застъпиха идеята, че блоговете са умрели, защото от всички милиони такива, адски малка част са наистина стойностни, но пък кой определя какво е стойностно и какво не е, като всичко е прекалено субективно?
И пак за блоговете, блогът на Нервната Акула реализира най-големия си трафик досега. Разбираемо. Това се случва, когато си адекватен на случващите се в обществото процеси.
Бих искал да размишлявам над друго. За формата и за блоговете. Аз твърдя, че съдържанието е цар. Вижте само революцията с електронните книги. Влезте в един самолет и вижте колко хора вадят хартиена книга и колко четат от Kindle. Вижте същото на плажа, вижте вашите деца, приятели, роднини, колеги.
В крайна сметка, всички четат, нали? Съдържанието е същественото, а формата, в която се поднася е просто реализация, избор на автора за начина, по който я поднася.
Съдържанието е цар
- Рисунките в пещерите с въглен
- Графитите върху стените
- Шумерските плочки
- Писания върху кожен пергамент от древни времена
Този списък е неизчерпателен, но тенденцията е ясна. Опасният момент, който аз виждам, е краткоизирането на съдържанието.
В една снимка, в един текст до 140 символа, в един кратък ъпдейт на статуса и прочие. Цялото опростяване и изместване на съдържанието от блогове към социалните мрежи и платформи е добро дошло за всеки, тъй като отпада време за поддръжка, всичките ти приятели и познати са там и прочие. Но то носи и риск.
Аз съм радетел на максимата, малкото е много. Но замислете се над следното. Преди няколко седмици Нойзи Цветков пусна един ужасно дълъг текст в един сайт. Дадох го на 5 приятели, никой не го дочете докрай. Аз също не го дочетох докрай.
Баланс
Ние сме залети от съдържание, в по-голямата си част то е повтарящо се и със съмнително качество. Затова хората очакват всичко да е кратко, ясно и сбито. Дори този текст тук вече стана прекалено дълъг, затова време за обобщение.
Книгите никога няма да умрат, както плочата никога няма да умре. Има хора, които обичат допир до истинска материя, а не електроника и такива, които искат мек, топъл звук придружено с пукането на плочата. Формата ще се променя и в бъдеще ще приема още по-причудливи абстракции. Но съдържанието ще я движи, а не обратното. Ако се фокусираш прекалено много върху формата, съдържанието ще страда от това. И обратното. Знам, защото бях там, а може би още съм там.
И последно, как щях да напиша това в Twitter в 140 символа?
Професионалните ми наблюдения са, че нито форумите, нито блогвете умират. Просто различните платформи на социалните медии задоволяват различни нужди и имат различна динамика. ФБ и Туитър са масовки, защото има low entry cost за публикуване на съдържание – логваш се и плющиш. Един блог изисква време и усилия, което се отразява и на съдържанието.
Супер опредление за Facebook и Twitter ;)
Във Фейсбук можеш да пишеш дълги постове, можеш да пишеш и бележки, в които да имаш обемисто съдържание също. Или пък да линкваш блога си в Туитър. Дали някой ще чете дълги постове – който има интерес ще чете.
Два проблема, които виждам със социалните мрежи – 1) информацията там става „моментна“ и 2) невидима за търсачките. Няма тази достъпност като във форумите и блоговете – архив по дати + търсене в самия сайт + търсачки. Все по-трудно става да намериш нещо, което си постнал преди 5 години да речем или пък да търсиш по ключови думи чужди постове в този период. Фейсбук и Туитър направо си клонят към deep web особено частните профили :) Айде за Туитър има някакви начини като даунлоуд на архива ти или Topsy, но не е същото.
40 лева за домейн и хостинг винаги можеш да извадиш, ако уважаваш себе си и това, което пишеш или архива си
Смъртта на блоговете я предвещават вече 10 години. Ще си отидат когато хората вече не им хрумва, че са полезни за нещо. Като пишещите машини – ще забележим, че изчезват чак когато фабриките затворят. В случая това е WordPress.
Всъщност в контекста на българската действителност, Туитър все още не е масовка, едва 3% проникване сред градското население, ФБ за сравнение отива към 90%.
@Ekc – Topsy надали ще остане в този си вид след като Apple ги купиха. Но е факт, че дори Радиан6 и Сисомос пазят архив само година назад за Туитър.
Мартин, данните изглеждат интересни, може ли да цитираш източник, да дадеш връзка? С радост бих хвърлил един поглед.
Мерси.
Изследване на Прагматика по поръчка на Perceptica от миналата година. Мога да ти ги метна на мейл, когато се върна в офиса след празниците.
А иначе това е най-новото, на което съм попадал, пак е на Прагматика, но е на друг поръчител и данните за Google+ малко ме карат да се съмнявам в методологията:
http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2013/12/16/2204706_bulgarite_razchitat_vse_poveche_na_socialnite_mreji/?ref=miniurl
IAB Bulgaria сигурно също имат данни…
Супер, мерси! Пусни ми го на mail маймунка velqn точка com
Цитат
„Преди няколко седмици Нойзи Цветков пусна един ужасно дълъг текст в един сайт. Дадох го на 5 приятели, никой не го дочете докрай. Аз също не го дочетох докрай.“
Проблемът с текста на Нойзи Цветков е , че беше претенциозен и твърде скучен. Четох го някъде, трябваха ми четири опита.
А блоговете според мен не са умрели… все още:-)) Просто ни залива инфо, което трудно се отсява. Интернет вече е твърде достъпен и социалните мрежи, както преди блоговете са модна тенденция.
Надявам се да останат само качествените- и блогове и профили в социалните мрежи. А може би и следващото, което измислят.
Весели празници!
BBS, IRC, даже email още има. Просто блоговете изгубиха доминантната позиция, както сега я губи Facebook.