Рециклиране на електроуреди
След като частично въведохме разделното изхвърляне, сега и електроуредите ще рециклираме. Още едно притеснение за хората ровокофи.
Разглеждам страницата на екобултех и чета, че имаме закон за управление на отпадъците. Ако имате желание трябва да се приготвите с търпение за 53 страници. Цитирам малко от закона:
Чл. 2. (1) Този закон се прилага за:
1. битовите отпадъци;
2. производствените отпадъци;
3. строителните отпадъци;
4. опасните отпадъци.
(2) Този закон не се прилага за:
1. радиоактивните отпадъци;
2. отпадъците, получени в резултат на проучването, добива, преработката и съхраняването на минерални суровини и при експлоатацията на кариери;
3. труповете на животни;
4. животински фекалии и други неопасни вещества, използвани в селското стопанство;
5. отпадъчните газове, емитирани в атмосферата;
6. отпадъчните води, с изключение на отпадъците в течна форма, включени в класификацията по чл. 3;
7. излезлите от употреба експлозиви
Не разбирам много от право и закони, но се чудя как така този закон се прилага за опасните отпадъците, но не се прилага за радиоактивните отпадъци? Те ми изглеждат и най-апетитни от бизнес гледна точка.
Знам ли, ще се радвам някой да ми отвори очите по темата.
Почти всяка част на уредите се рециклира, иначе ромите штеха отдавна да са умрели от глад.
Ами ти нали каза, че си чел целия закон? Кое какво е винаги се пише в „Преходни и заключителни разпоредби“, които пък винаги са накрая на закона:
§1, ал. 4 от Преходните и заключителни разпоредби:
По смисъла на този закон „Опасни отпадъци“ са отпадъците, чийто състав, количество и свойства създават риск за човешкото здраве и околната среда, притежават едно или повече свойства, които ги определят като опасни, и/или съдържат компоненти, които ги превръщат в опасни и/или са определени като такива според Базелската конвенция за контрол на трансграничното движение на опасни отпадъци и тяхното обезвреждане.
А именно защото радиоактивните отпадъци са значително по-опасни от останалите „опасни отпадъци“, те се третират от т.нар. специален закон. В случая това е Законът за безопасно използване на ядрената енергия. Той е специален в частта си за управлението на радиоактивните отпадъци спрямо общия Закон за управление на отпадъците:
чл. 1. Този закон урежда обществените отношения, свързани с държавното регулиране на безопасното използване на ядрената енергия и йонизиращите лъчения и с безопасното управление на радиоактивните отпадъци и отработеното гориво, както и правата и задълженията на лицата, които осъществяват тези дейности, за осигуряване на ядрена безопасност и радиационна защита.
Чета го аз, като дявола библията :) Мерси!
Относно радиоактивните отпадъци искам да ви кажа няколко неща.
Може би вече знаете, понеже гледам че темата е много стара, но все пак…
Има отделен закон за радиоактивните отпадъци: НАРЕДБА за безопасност при управление на радиоактивните отпадъци, както и НАРЕДБА за условията и реда за предаване на радиоактивни отпадъци на Държавно предприятие “Радиоактивни отпадъци”.
Ако все още ви интересува проблема тук може би има най-много информация за него: http://www.bnra.bg/bg/documents.
Като цяло при РАО всичко зависи от индивидуалните характеристики на продукта.
Всичко е много строго контролирано (повярвайте ми) и няма опасност от случайно облъчване на населението.
Ако ви интересуват подробности с радост ще ви обясня.
Колкото до апетитите, не се заблуждавайте, съхраняването, деактивирането и контрола на РАО изисква много сериозна подготовка и инвестиция, а няма чак толкова много РАО от където тя да се възвърне.
Всъщност нещата там са много по-сложни от колкото изглеждат, но при всички положения няма опасност за населението, стига да се спазват наредбите.
Лек ден ви желая