Костов, Стоянов, Софиянски
КСС! Костов протегна широка ръка в медийното пространство към Стоянов, а последният подаде оставка и заяви, че това би трябвало да сторят всички лидери на десни партии с цел обновление на дясното пространство. Това не е „театрален жест“, нито ритуално самоубийство.
Софиянски обаче знае как и никога не би оставил нещата да излезнат напълно от негов контрол, той също е готов да съдейства с всички сили за едно бъдещо обединяване на ДСБ, СДС и ССД. Даже декларира желание за обединяване и на местните структури на трите партии, нали все пак някой трябва да работи за голямата дясна идея.
Съвсем простата сметка показва, че ако ДСБ, СДС и ССД бяха склонни на подобни преговори преди време, може би сега щяха да имат заедно 9,81 % и някакви шансове за представители в ЕП.
Петър Стоянов беше казал отдавна, че фабриката за илюзии е затворена, но 21,69 % за ГЕРБ доказват, че или фабриката не е спряла напълно или хората обичат да живеят в приказки и спомени. Не оспорвам тоталния успех на Бойко Борисов, но на този етап не мога да преценя нито колко достойни са неговите кандидати, нито колко работа могат да свършат за мен. Или за вас.
В последните месеци си мислех, че в най-скоро време метеоролозите ще останат масово без работа, в следствие на абсолютно непредсказуемото време. Днес си мисля, че социолозите и политическите анализатори също са застрашени от криза, тъй като едва ли могат да направят точна прогноза преди избори.
България наистина се вписва в представата за страна на неограничените възможности. Бойко Борисов има шанс да стане премиер и тогава ще пиша на списание Таймс да го сложат на корицата. Стефан Софиянски, Иван Костов и Петър Стоянов имат шанс скоро да работят отново заедно в една нова, обединена десница. Предполагам, че отново биха ги избрали за лидери, защото Стефчо знае как и ще светне и останалите. Know how, какво да правиш.
Обществото чака някоя лява партия да заеме свободната ниша. Бойко е новия Волен, кой ли ще е новия Бойко? За нас остава да следиме събитията и да гласуваме.
На тези избори социал-либералният вектор утвърди своите позиции в политическото пространство и даде ясен сигнал, че не смята да прави радикални промени в кабинета до края на мандата си. Същевремено новият политически играч ГЕРБ записа първия си успех на избори, с което се позициониира в център-дясното пространство, което беше потвърдено от представители на Европейската народна партия. Политическа партия Атака, член на групата Идентичност, традиции в и суверенитет Европейския парламент увеличи позициите на Бруно Голниш. Благодарения на изключително добре изпълнена предизборна кампания, НДСВ се възроди от пепелта и изпраща един евродепутат.
Като цяло народът не гласува, което е ясен признак на увеличаващия се дефицит на доверие в обществото. Многото корупционни скандали накланят везните към предсрочни избори, заявени от неформалния лидер на спечелилата партия. Подобен беше и сценарият и в други новоприсъединили се към ЕС държави, чиите правителства подадоха оставки след приемането им в съюза. Дали обаче тука управляващите ще покажат подобна европейска доблест или ще продължат с азиатския алъш-вериш е въпрос, чиито отговор предстои да видим в следващите няколко месеци.
Да, наистина това е голяма загадка. Ще има ли предсрочни избори? Следя с интерес.
както е тръгнало, до година две или че ни изхвърлят от съюза, или франция, германия и великобритания ще го напуснат.
с какво са ни залужили горките хора?
И с това съм съгласен! Не случайно може да се каже, че България и Европа е като таралеж и гащи!
Томба е направил copy-paste от някой клиширан „политолог“ – да ходи да се скрие…
Сега, ако бяхме в парламента и бях председател, щях да дам на Томба право на реплика ,-)
Не бре, аз нали цяла зима учих тези глупости, 450 стр. учебник „политически системи на ЕС“ на Саймън Хикс. Имам го на ПДФ в оригинал на английски и гаден превод на български. Затова и на ски не ходих. за повече инфо тук – http://personal.lse.ac.uk/hix/Research&WorkingPapers.HTM Просто във всички страни тези избори се възприемат като второстепенни, партиите изпращат там или пенсионирани политици или новобранци да се учат. За да останат вождовете тук, само бат Петьо се опита да шикалкави, ама той е мушморок, щото беше и президент, а после пак стана лидер. Народът гласува различно от парламентарни избори, т.е. наказва управляващите, като съзнава, че изборът му не е толкова важен за страната. Гатанката ми днес е: Политическа система е, но не е държава. Що е то?
Уважаеми,
въображаеми народни представители, г-н Димитров има право на дуплика!