Хванати в лъжа или в изневяра?
[poll id=“19″]
Гледах първите два епизода на предаването хванати в изневяра, след като се натъкнах на публикацията дзверова за бруталността на нашенското издание.
Заинтригуван бързо се отправих в интернет (не разполагам с ТВ+кабелна) и се докопах до видеото, като lode runner на горните нива. Всъщност дали е нагласено или не няма много значение.
Значение правят няколко неща.
Предаванията
Нашенската телевизия започва все повече да прилича на зле преправен copy & paste. Спомням си, че когато завършвах УНСС, преподавателите все ни казваха да не прекаляваме с copy & paste-a и даже след адска редакция пак успяваха да ни хванат.
През всички тези години, през които открихме риалити формата, най-големите попадения се свеждат до пикня хвърлена на тавана в комбинация от разбити бутилки (BB1), алкохолизирани типове срещу сълзливи такива и жени без много идея за нещата (BB2) и други подобни върхови случки.
Spin off-ите на тези риалити герои пък са толкова смешни, за сметка на това без никакво качество. Та за тези години ние явно се опитвахме да догонваме добрата практика и сигурно сме успели, иначе нямаше да имаме компания започваща с Old School.
Предполагам, че 20 години (горе долу) продуциране стигат, за да си old school. Хора като Лари Кинг и продуцентите на Джей Лено пък би трябвало да правят Ueber Old University телевизия. Интересно.
Напъните
Трябва да похвалим все пак желанието да се копира и пастира от всичко, което по презюмция носи пари. В родните телевизии видяхме и клонинг на America’s Got Talent и предавания, които със сигурност не съм гледал и пропускам. Тук очаквам да помагате в коментарите, а аз се връщам на напътите.
Защо са важни напъните? Защото… те водят директно към генофонда.
Генофонд
Години наред българина беше с най-много собствен недвижим имот на глава от население. Сега сигурно вече печелим и в категория най-много коли на глава от население, а за сърдечно-съдовите заболявания сме абонирани до живот за първа награда.
Родните телевизии обаче успяха да ни докарат още една награда. Най-много риалити предавания на глава от население.
Сега искам да ви покажа една графика. Имам една лоша и една още по-лоша новина.
Графиката е с Creative Commons Attribution 2.0 лиценз
Това, което виждате е изменение на населението на България по данни на FAO, 2005; брой на жителите в хиляди.
Първата лоша новина, е че ние намаляваме със страшна сила. Но това не е новост. Втората лоша новина, е че даже на семейство да се раждат по 5 деца, трудно бихме стигнали населенията на по-големите държави, където тези риалити формати се захранват с нови и интересни хора и генерират добър интерес освен приход.
За справка потърсете America’s Got Talent или Britain’s Got Talent в youtube. Със сигурност ще намерите участник, който ще ви е интересен.
А ако не ви изнася може да си купите по-издръжливо дистанционно и да се включите в голямото цъкане сега в края на месеца, когато стартират разни острови, големи братя, танцуващи с вълци и други.
Ахх колко ги мразя. И не само тях, по – неприятни от рекламите на big brother и survivor (последните сезони) са може би единствено рекламите на b connect с глупавото „греда“….
Развалят ми кефа от гледане на телевизия, колкото и рядко да го правя.
Малко ще се отдалеча от темата, но като става въпрос за Лено (и другите вечерни шоута) и copy-paste да погледнем шоуто на Азис. Големите риалити формати поне взимат лиценз, плащат някакви пари на когото трябва. Шоуто на Азис директно краде цели елементи – http://www.vbox7.com/play:e619c5c8
Освен това, което се вижда на филмчето играта ’20 въпроса за 20 лева’ както и сегменти като ‘да погледнем в бъдещето’ и ‘ако имаха дете’ също са доста нагло крадени. Не трябва ли първо този проблем да се реши, а после да оправяме качеството
Людмил
то какви по-големи кражби стават…
дали е крадено или некрадено, истинско или нагласено, хората си го гледат без много да се замислят… така или иначе телевизията не е медия за тези дето се замислят особено… това клипче е добър пример:
http://shmatko.blogspot.com/2008/09/blog-post_05.html