Фифа, имаме ли връзка?
Днес разговарях за световното първенство по футбол с дядо ми, който някога през годините е бил и футболист. Стана въпрос за мача между Германия и Аржентина и дядо ми каза, че в този мач са проличали доста от така прочутите германски черти.
В германският национален отбор има футболисти с различни корени, но ги свързва живота им в Германия. Очевидно не всичко опира до гени, а до обкръжаващата среда, до желанието, до възпитанието и до много други черти в характера, които се придобиват, усъвършенстват и създават, но не и на всяка цена се унаследяват.
Германия – Аржентина
Това беше сблъсъкът. Аз съм немски възпитаник и съм доволен от изхода на мача, но имам и симпатии към националния отбор на Аржентина. Всъщност се оказа, че греша. Имал съм и имам симпатии към отделни аржентински играчи и то придобити от техните професионални, клубни изяви.
Този мач доказа най-старото клише, а именно, че футбола е колективен спорт. Въпреки, че футбола се води за колективен спорт, т.е. играе се с определен брой състезатели, това определено може и да не бъде така.
Националните делегации са бъкани с различни специалисти, треньорски щабове и много други специалисти участващи непряко в спектакъла на тенера. Когато един отбор се проваля, не са виновни само 11 футболисти + резервите и треньори – виновни са всички участници, дори и тези зад кулисите.
Замислете се, ако Раймон Доменек провали Франция, то кой е приел и оценил неговите треньорски компетенции за достатъчни и го е назначил на чело на отбора?
Ами Диего Марадона, ами Капело?
Съгласен съм, че футболистите на терена носят най-тежкия кръст. Ето това се случи и със велики звезди на това световно, които не можаха да отбележат дори един гол.
Най-добрият в света, Меси, е достатъчно добър да мачка с клубния си тим, да раздава чипс на приятели от екрана на телевизора, но не е достатъчно късметлия да отбележи гол на световно първенство.
Машини за голове като Руни, Роналдо се счупиха, блокираха и така и не успяха да влезнат в работен режим.
В мача Германия срещу Аржентина се видя превъзходството на отборната игра, колективния дух и преследване на ясни цели.
Представете си как четирима защитни футболисти се изтеглят в абсолютен синхрон на една линия, безмилостно оставяйки нападателите на противника в засада. Такъв синхрон рядко се среща и в синхронното плуване, а немските футболисти без съмнение след няколко месеца тренировка биха могли да се явят на състезание по синхронно плуване.
Гана – Уругвай
Добър мач несъмнено, който доказа, че въпреки строгите правила и наказания на Фифа, понякога, който играе волейбол – печели.
Много, много жалко за Гана.
За Фифа
Фифа е отвратителна организация. Организация, която за някои неща живее в далечното бъдеше, а за други още е през 60-те години. Това световно е поредното белязано със ужасяващи, ужасяващи съдийски грешки, които толкова много крещят за промяна в наблюдението и правилата на играта, но не би.
Президентът на Нигерия разформирова отбора на Нигерия за две години, за да извърши промени или поне това е официалния претекст. Президентът на Франция привика треньора и шефа на федерацията, за да даде обяснения за провала. Има и други примери.
Фифа, като една повехнала, дърта мома, подскочи три метра във въздуха, направи се на ощипана и заяви, че няма да толерира вмешателство в футбола.
Моля?
Тези отбори нали са национални? При цялата световна глобализация и върховното шоу на клубните отбори и първенства, междудържавният футбол става все по-безинтересен и безинтересен.
Така, че Фифа да внимава. Да не стане някой ден да забранят Фифа…
ps.
Антената от снимката отразява горе-долу нивото на технологична зрялост, което подхожда на Фифа най-добре.
Напълно моето мнение!!! Точно.
Много си прав за немския отбор, който въпреки несполуката преди световното (контузията на Балак), успя да намери сили и да продължи. Не беше лесно определено и на моменти се видя, че липсва такава силна личност, която да ги разбута и да им се скара, но също така и да им даде куража. Преди време това беше Кан, после Балак, а сега малкия Лам.
За Меси и Ко високоплатени манекени няма какво да говорим. Видя се, че са прехвалени за нЕма нищо, но при Аржентина и треньора много ги дръпна. В крайна сметка Марадона бе велик играч, но слаб треньор малко като Ицо. Марадона нямаше идея какво да прави и бе оставил играчите си на автопилот. Разбира се на Меси и Ко не може и да се сърдим до край, защото в момента в който те взимаха топката около тях ставаше лудница с по 3-4 играча и те просто не можеха да играят. И все пак не е извинение за слабата игра.
Фифа е само на светлинни години от техниката!
За Германия дори имаше твърдение, че липсата на Балак се е отразила супер на отбора :)
Меси е добър в клубния си отбор, защото зад него играят майстори, като Шави, Иниеста и Бускетс.
Иначе липсата на Балак си пролича най-силно на мача с Испания. Испанците просто си правеха каквоти си искат в средата на терена. Дори Швайни не успя да направи нещо…
хаха, не се учудвам, какви ли не неща съм виждал.
Някъде в нета имаше подробен материал за това с какви корени са германските футболисти.Доколкото си спомням май нямаше с чисто арийски корени:)